logo

25 sty 2016

Oświetlenie biura

oświetlenie biuraBez wątpienia biuro jest wizytówką przedsiębiorstwa, dlatego dysponując taką przestrzenią warto zadbać o odpowiednią aranżacje tego miejsca. Nie chodzi tu jedynie o wizerunek firmy, wykreowany przez kontrahentów, ale również o samopoczucie tych, którzy tworzą firmę, czyli pracowników.

lampy  sufitowe do biuraZostało udowodnione, że ich produktywność w dużej mierze zależy właśnie od wyposażenia miejsca, w którym przyszło im pracować. Szczególną uwagę organizując przestrzeń biurową, trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiednich krzeseł biurowych. Źle dobrany fotel na którym pracownik spędza nawet kilka godzin dziennie jest czynnikiem negatywnie wpływającym na postawę. Bóle kręgosłupa, będące wynikiem właśnie złego fotela, przysparzają pracownikowi ogrom dyskomfortu, ten z kolei uniemożliwia efektywną oraz owocna pracę.

Analogicznym przykładem jest źle dobrane oświetlenie. Ten czynnik, wpływa nie tylko na zdrowie pracowników, ale i aurę panującą w biurze. Wiadomo, że właściwie dobrane lampy mogą stworzyć idealne, przyjazne warunki do pracy. Jak wybrać zatem właściwe oświetlenie? By ułatwić ten proces wyboru, warto zapoznać się z kilkom, podstawowymi typami oświetleń w biurze.

W przestrzeni biurowej na pewno powinno znajdować się oświetlenie główne. Jego cechą charakterystyczną jest równomierne rozproszenie światła, na całe pomieszczenie. Doskonale sprawdzają się tu świetlówki liniowe umieszczone w specjalnych oprawach.

oświetlenie miejscowe do biuraKolejnym typem oświetlenia jest miejscowe. Tu, najczęściej wykorzystuje się lekkie, mobilne lampki najczęściej osadzone na ruchomych ramionach. To idealne rozwiązanie, ponieważ daje możliwość dopasowania źródła światła do indywidualnych potrzeb pracownika.

Niezależnie od wyboru modelu, warto zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie takiej lampki. W przypadku osób praworęcznych powinna być ona umieszczona po lewej stronie, a w przypadku leworęcznych – po prawej stronie biurka.

Wybierając oświetlenie do biura, warto również przyjrzeć się źródłom światła. Tu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przestrzenie biurowe są wypełniane sztucznym światłem nawet do dziesięciu godzin dziennie, przez 365 dni w roku. W związku z tym, warto zdecydować się na ergonomiczne źródła światła. Energooszczędne żarówki, jako jedyne dostępne na rynku, pozwolą zaoszczędzić sporo kilowatów, a co się z tym wiąże niemałą ilość złotówek.

Zobacz również