logo

12 mar 2020

Przewodnik po kopertach

Koperty; podstawowy przedmiot codziennego użytku używany głównie w biurach, do wysyłania listów, dokumentów lub kart. Podczas gdy sztuka pisania listów jako forma komunikacji zajęła w życiu większości ludzi tylne miejsce, z tekstami i e-mailami, w kopertach biznesowych nadal są uważane za ważny element biura.

Chociaż koperty są częstym zjawiskiem, które wszyscy znamy, ich rodzaje i rozmiary mogą być nieco mylące. Aby przełamać barierę dla kopert, wymieniliśmy najczęstsze rodzaje i rozmiary kopert, z jakimi można się spotkać w środowisku biurowym.

Jednym z najbardziej podstawowych atrybutów koperty jest okno. Dla listów z nadrukowanymi na nich adresami korespondenta najlepszym rozwiązaniem może być koperta z okienkiem, dzięki czemu adres może być widoczny.

Jeśli chodzi o rozmiar koperty, przyjrzymy się czterem głównym typom:

  • C4: Ten typ koperty ma wymiary 324 mm na 229 mm, co jest typowym formatem A4, co oznacza, że można w niej umieścić cały rozłożony arkusz. Są one używane głównie do przenoszenia dokumentów, które wymagają zachowania prostoty, takich jak broszury i oferty.
  • C5: Zazwyczaj rozmiar 229 mm na 162 mm. W tych kopertach mieści się raz złożona kartka A4 lub raz rozłożona kartka A5.
  • C6: Ten typ koperty ma wymiary 114 mm na 162 mm i może pomieścić raz złożoną kartkę papieru A5 lub cztery razy złożoną kartkę papieru A4.
  • DL: Ta koperta ma wymiary 110mm na 220mm i może pomieścić raz złożony arkusz A5. Jednak najefektywniejsze wykorzystanie jest dla kartki A4 złożonej dwukrotnie, ponieważ wypełnia ona zarówno wysokość jak i szerokość koperty.

Istnieje wiele typów kopert, których wybór można zobaczyć poniżej:

Jeśli chodzi o rodzaj pieczęci kopertowej, wydaje się, że istnieje tyle samo alternatyw, ile jest rodzajów i stylów kopert. Poniżej znajdują się najczęstsze dostępne opcje:

  • Gumowane: do zaklejenia koperty zwilżyć klapkę samoprzylepną i docisnąć do zaklejenia.
  • Self Seal: wystarczy złożyć klapkę na tylnej stronie koperty i nacisnąć w celu zaklejenia.

Odklej i uszczelnij: usuń pasek, aby odsłonić klej i naciśnij na tylną część koperty, aby ją zakleić.

Więc następnym razem, gdy będziesz szukał koperty i z trudem znajdziesz jej rodzaj, po prostu zapoznaj się z tym przewodnikiem. Następnie, gdy już zdecydujesz, dlaczego nie przeglądasz naszego wyboru.

Zobacz również