logo

21 sty 2016

Lampy sufitowe - wybór i przegląd modeli

lampy sufitoweLampy sufitowe powinny być wykorzystywane przede wszystkim jako oświetlenie ogólne i jedno z głównych. Taki rodzaj lamp jest zazwyczaj zawieszony pośrodku pomieszczenia pod sufitem i może stanowić jedno z głównych elementów dekoracyjnych pomieszczenia.

lampa sufitowa w salonieMały salon może zostać przytłoczony jeśli wybierzemy duży, tradycyjny żyrandol z ramionami zwieńczonymi kloszami, natomiast proste, klasyczne kształty nie sprawdzą się w wystawnych wnętrzach. W wysokich pomieszczeniach, gdzie odległość do sufitu jest spora, dobrze jest wybrać szeroką i okazałą lampę sufitową, ponieważ optycznie zmniejszy odczucie dużej przestrzeni, w niskich pomieszczeniach lepiej wybierać lampy blisko przylegające do sufitu. Ilość źródeł światła jakie chcemy zainstalować w pokoju zależy tylko od nas, warto tylko pamiętać, aby wszystko było zbliżone do siebie stylem i kolorami.

Przy wyborze lamp sufitowych duże znaczenie ma to, w którą stronę są skierowane klosze - w dół czy w górę. Jeśli są skierowane w dół, to snop światła najlepiej widoczny jest w obrębie klosza, natomiast skierowane w górę to światło odbija się od sufitu i lekko rozprasza po całym pomieszczeniu.

Warto o tym pomyśleć przy planowaniu typu i modelu żyrandola, który jest chyba najbardziej ponadczasową formą źródła światła w każdym domu. Jego kształty i kolory zmieniają się zgodnie z trendami mody, ale można także kupić żyrandole nawiązujące do minionych epok świetności sal dworskich.

żyrandol do salonuTo, jaki model wybierzemy w dużej mierze zależy od stylu w jakim urządzamy dane wnętrze. Jest wiele nowoczesnych wzorów, które nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym, wykonane są z połączenia drewna, szkła, metalu czy plastiku, producenci świateł prześcigają się w wymyślaniu coraz to ciekawszych i niestereotypowych żyrandoli i lamp, które urzekną nas swym wyglądem.

Jest także dużo modeli, które jak niegdyś błyszczą kryształami i mają bogato zdobione klosze, które pasują do wnętrz bardziej klasycznych, gdzie mijający czas nadaje uroku. Projektanci wnętrz śmiało też umieszczają żyrandole w pomieszczeniach gdzie kiedyś nie było o tym mowy, jak np. łazienki, w których żyrandole nadają nieszablonowego stylu i charakteru.

Zobacz również