logo

11 sty 2016

Lampy biurowe: kilka rad dla kupujących

lampy biuroweOgromną rolę w domowym biurze odgrywa oświetlenie. Kiedy światło jest odpowiednio dobrane, praca jest o wiele wydajniejsza. Do tego nie przyczynia się do osłabienia narządu wzroku. Wybór lamp biurowych górnych oraz tych, które mają znaleźć się na biurku jest więc niezwykle istotny.

Powinno się je dostosować do stylu aranżacyjnego przeważającego w danym pomieszczeniu. Nie należy zapominać, że jest to bowiem istotny składnik środowiska pracy, które ma harmonijny styl. Za podstawowe akcesoria świetlne w biurach urządzonych w domu uważa się lampki stołowe. Znaczenie ma nie tylko ich wygląd oraz to, jaki charakter ma emitowane przez nie światło, ale również ustawienie na blacie. Doskonale sprawdzają się modele, które mają długie, łamane ramię. Dzięki niemu można regulować wysokość lampki, a także kąt, pod jakim pada światło.

Nieszkodliwe środowisko pracy

W ciągu dnia zaleca się maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Promienie słoneczne to najzdrowszy rodzaj światła dla naszych oczu. Warto pamiętać, że wpływają one także pobudzająco na nasz organizm. W biurach, w których pracuje się dłużej, jak osiem godzin w ciągu dnia, montuje się na suficie świetlówki liniowe. W domu jest je jednak bardzo trudno dopasować do charakteru wnętrza. Wyjątkiem są te pomieszczenia, w których zdecydowano się na styl industrialny.

Jeżeli w pomieszczeniu dostęp do dziennego światła nie jest nieograniczony, koniecznie trzeba postawić na lampy, które emitują światło o chłodniejszej barwie. Światło powinno być maksymalnie zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Trzeba przy tym pamiętać, że światło jaskrawe bardzo mocno męczy oczy.

oświetlenie w biurze

Osoby, które są praworęczne, powinny lampkę stawiać po swojej lewej stronie. Ci, którzy piszą lewą ręką, powinni lampkę stawiać po prawej stronie. Lampkę trzeba ustawić tak, aby emitowane przez nią światło nie odbijało się od monitora czy blatu biurka. W przeciwnym razie nasze oczy bardzo szybko się zmęczą.

LED-y, halogeny, a może klasyczne żarówki?

Lampy LED cechują się wyjątkowo małym zużyciem energii. Jednocześnie są wydajne i naprawdę trwałe. W sprzedaży dostępne są modele charakteryzujące się naprawdę fantazyjnymi kształtami w stylu modern. Emitowane przez nie światło różni się jednak od dziennego. Dlatego niekorzystnie wpływa na nasz wzrok.

Klasyczna żarówka z żarnikiem wolframowym to nadal świetny wybór. Emituje światło, które jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Światło emitowane przez halogeny jest także przyjazne dla naszych oczu.

Zobacz również