logo

3 lut 2016

Oświetlenie stanowiska pracy z komputerem - najważniejsze zasady

oświetlenie stanowiska pracyDla nikogo nie jest tajemnicą to, że miejsce pracy znajdujące się przy komputerze wymaga odpowiednich warunków oświetleniowych. Przyjmuje się przy tym, że do pracy przy komputerze niezbędne jest oświetlenie, które jest w jak największym stopniu zbliżone do światła dziennego.

lampka do komputeraSama praca przy komputerze jest zresztą zajęciem, z którym mamy do czynienia coraz częściej, sporo pracy przed komputerem spędzamy przy tym nie tylko w firmie, ale również w domu. I choć jest dla nas ona coraz bardziej oczywista, zapominamy o tym, że konieczne jest stworzenie sobie odpowiednich warunków do jej wykonywania.

Owszem, troszcząc się o własne zdrowie coraz częściej zwracamy uwagę na odpowiedni dobór biurka i krzesła, nadal jednak zapominamy, że na tym nie kończy się nasze zadanie, a lampa, która pojawia się przy komputerze musi zostać wyposażona w odpowiednią żarówkę. Na szczęście, poszukując sposobów na oświetlenie naszego stanowiska pracy nie musimy eksperymentować, istnieje bowiem kilka żelaznych zasad, których należy przestrzegać.

lampka przy komputerzeNa pierwszy plan wysuwa się to, że światło powinno padać z góry, a sama odległość musi być nie mniejsza niż 30 centymetrów. Przyjmuje się też, że abażur nie powinien przepuszczać światła, aby wzrok się nie męczył, a same wiązki światła nie odbijały się na monitorze. W pobliżu komputera znakomicie sprawdzi się lampka ze zwykłą żarówką, warto też pamiętać, że biurko nie jest najlepszym miejscem dla świetlówek sprawiających, że wzrok będzie się męczył szybciej.

Na wzrok duży wpływ ma również światło, które pochodzi wprost z monitora. Jeśli więc pracujemy przy komputerze, nie powinniśmy rezygnować z włączonego światła. Jeśli chcemy zmniejszyć efekt kontrastu, warto pomyśleć również o działaniach, które pozwolą nam na doświetlenie tej ściany, która znajduje się za biurkiem komputera. Okazuje się, że nawet łagodna wiązka światła, która jest na nią skierowana poprawia efekt zwiększając komfort naszej pracy.

Zobacz również