logo

6 lut 2020

Cechy dobrego notatnika

Twarda okładka czy miękka? Skóra czy tkanina? Związany spiralą czy szyty? Czy strony są w siatce? Czy to wygodny rozmiar do pisania? Czy oni łatwo się wyrywają? Bez względu na to, czy używasz swojego notebooka głównie do notowania, raportowania, dziennikarstwa, tworzenia list - czy też jakiegoś pięknego umysłu - szczegóły są naprawdę ważne. A jest ich tak wiele do rozważenia. Znalezienie najlepszych opcji może być misją obsesyjną - a więc taką, której nie mogliśmy się oprzeć.

Zadzwoniliśmy w zeszytach wszelkiego rodzaju, w tym czasopismach kulinarnych, kompozycjach, wodoodpornych podkładkach reporterskich i kilku ekscytujących dodatkach z całego świata - miejsc takich jak Portugalia, Japonia, a nawet Bułgaria - i poddaliśmy je próbie. Wynikiem tego jest ranking 100 najlepszych zeszytów, według redaktorów i autorów Strategów.

Kryteria

Wśród członków naszego zespołu mamy tych, którzy preferują wyściełane zeszyty, innych, którzy lubią puste; mamy naszych spiralnych diehardów i miłośników bullet-journalów. I choć indywidualne preferencje mogą się różnić, staraliśmy się ujednolicić nasze oceny, oceniając każdy notebook w skali od 1 (słaby) do 5 (doskonały) w następujących kategoriach:

Projektowanie: Czy jest wystarczająco dużo miejsca na pisanie? Czy estetyka i ergonomia otwartego notebooka zachęcają do korzystania z niego? Czy linie/dotacje/sieci są w dobrym nastroju, czy też są zbyt zaprojektowane i rozpraszają uwagę? Czy też są one w rzeczywistości idealnie wyciszone?

Jakość strony: Czy papier jest wystarczająco gładki do pisania? Jest cienka czy gruba? Czy waga strony sprawia, że czuje się ona luksusowa czy słaba? Czy tekstura jest miękka i gładka, czy też gruba i chropowata? Czy papier został poddany recyklingowi/recyklingowi? Kolorowa czy niebielona lub bielona jasnobiała? Czy atrament się przedostaje?

Ogólne odczucie: Czy notatnik jest znaczący czy słaby? Czy jest to dobra waga i rozmiar? Jak bardzo jest przenośny? Czy łatwo pakuje się do niektórych worków? Czy to wytrzyma zużycie? Czy jest zbyt wiele/za mało stron? A może po prostu jest w porządku?

Okładka: Jakie elementy konstrukcyjne się wyróżniają? Czy jest to twarda czy miękka okładka? Miło patrzeć czy słoik? Jest minimalna, klasyczna i czysta, czy tylko nudna? Design-y w fajny sposób? Czy też jest przedawkowany, czy nawet trochę niedojrzały? Czy wychodzi to tak samo drogie czy tanie?

Metodologia

Kiedy już mieliśmy nasze zeszyty w ręku, podzieliliśmy je pomiędzy 13 naszych pisarzy i redaktorów, aby zostały ocenione według naszych kryteriów. Poprosiliśmy członków naszego zespołu, aby używali swojego ulubionego pióra do każdego notebooka, aby mieć czynnik kontroli. A ponieważ osobiste gusta są różne - niektórzy z nas wolą papier z wykładziną, inni kropkowane lub puste - każdy z nas trzymał się oceny typu notatnika, którego i tak używamy.

Każdy z testerów używał jednego notatnika przez co najmniej jeden pełny dzień dla wszystkich potrzeb pisarskich (burza mózgów, notatki, dziennikarstwo, tworzenie list). Aby poczuć, jak naprawdę żyje się z tą rzeczą - nosząc ją i chowając w torbie - wszyscy przynosiliśmy nasze testowe zeszyty na spotkania i do pracy. 

Zobacz również