logo

16 lut 2016

Oświetlenie salonu – co wybrać: halogeny, listwy LED, lampy sufitowe?

oświetlenie salonuSalon to miejsce, w którym cała rodzina spędza najwięcej czasu podczas wspólnych posiłków czy na oglądaniu telewizji, po wielu godzinach spędzonych na obowiązkach w pracy i w domu. Najczęściej jest to już wieczór, więc korzystamy wtedy ze sztucznego oświetlenia.

O czym warto pamiętać podczas planowania i zakupu wybranych elementów instalacji oświetleniowej?

salon z jadalnią oświetlenieSalon, inaczej zwany pokojem dziennym, jest bardzo często połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego nie można tutaj mówić tylko o jednym źródle światła. Zazwyczaj jest to cały system połączony w jedną, wizualną całość, który wpływa na miłą i przytulną atmosferę w domu. Wiele osób decyduje się na rozmieszczenie w kilku miejscach odpowiednio dobranych lamp, żyrandoli, kinkietów czy też taśm ledowych, które urozmaicą wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego uroku.

Światło w domu stanowi element dekoracyjny i dlatego warto poświecić mu sporo uwagi i czasu, aby dobrze skomponować wszystkie elementy, a szczególnie dotyczy to strefy salonu. Pokój dzienny to także miejsce gdzie najczęściej przyjmujemy gości, więc zadbajmy także o to, aby spotkania rodzinne czy w gronie znajomych odbywały się w przytulnej i sympatycznej atmosferze, jaką możemy wyczarować dzięki dobrze zainstalowanym źródłom światła.

W salonie lampy sufitowe wprowadzą komfort przebywania dla wszystkich osób, ponieważ światło górne zapewni odpowiednią jasność dla szerszej przestrzeni. Jeśli dodamy do tego kilka dodatkowych lamp, systemów oświetlenia z reflektorków lub halogenów, to całość będzie mieć estetyczny wygląd i funkcjonalność docenioną przez gości i domowników.

lampa do czytania w salonieW przestrzeni salonu możemy także wyodrębnić miejsce przeznaczone do czytania. Bardzo łatwo to zrobić poprzez umieszczenie tutaj lamp stojących z regulowaną wysokością lub kinkietów z ruchomym ramieniem, które można przesuwać na odpowiednią odległość i wysokość. W ten sposób zyskamy cichy i spokojny kącik do odpoczynku, zapewniający nam komfort spokoju po całym dniu, a równocześnie nie musimy korzystać z oświetlenia górnego.

Oświetlenie górne to cała gama pomysłów i realizacji projektantów wnętrz, a także naszych własnych. Już na etapie prac budowlanych i remontowych trzeba pomyśleć o estetyce oświetlenia, ponieważ ciężko będzie w późniejszym etapie postarać się o oświetlenie ledowe czy halogenowe. Od wybranego oświetlenia bardzo często zależy też ustawienie mebli i sof w salonie, tak by wyeksponować najładniejsze elementy wyposażenia.

Zobacz również

Lampy sufitowe wracają do łask!

Bez wątpienia odpowiednie oświetlenie jest podstawowym budulcem nastroju panującego w pomieszczeniu. Dlatego decydując się na zakup nowej lampy, warto poświęcić temu procesowi odrobinę...